04.20.2014  |   | Subscribe  | Contact us

All News & Blogs

E-mail Alerts

Falcons earn conference honors
High school tennis notepad

Date published: 5/18/2010

The Fredericksburg Academy boys tennis team recently added some individual awards to its Delaney Athletic Conference championship.

Freshmen FitzHugh Johnson and Jonathan Kepcke were named to the all-conference team, and first-year coach John Garnett was named DAC coach of the year.

Garnett had nothing but praise for his two freshmen standouts.

"I was kind of lucky having great tennis players like them," Garnett said.

The fourth-seeded Falcons--who had only one senior on their team--reached the Virginia Independent Schools Athletic Association Division 2 state semifinals, before falling to eventual champion Covenant School, 5-4.

BATTLEFIELD DISTRICT

The Battlefield District will not hold a team tournament this season, but instead will invite the top two seeded singles players and top two seeded doubles teams from each school to participate in separate tournaments.

"I think it's good because it will get more players involved," James Monroe coach George Christoforat0s said of the individual and doubles events.

The top three boys and girls teams--based on the regular season standings--have already advanced to the Region I team tournament, which is scheduled to begin next week.

For the boys and girls, James Monroe (13-1 boys, 14-0 girls), Eastern View 12-2 boys, 11-3 girls) and Courtland (11-3 boys, 11-3 girls) have advanced as the district's top three teams. The Cyclones' girls earned the district's No. 2 seed based on a preseason draw.

The top three individuals and doubles teams from the district tournament will move on to regional play as well.

The district's individual tournament is scheduled to began today and conclude tomorrow, with the doubles event taking place Thursday and Friday. Both tournaments are set to be play at the University of Mary Washington.

Christoforatos said they hope to be able to play indoors if the rain continues today.

Spotsylvania's Talal Al-Naama of Spotsylvania is seeded No. 1 for the boys after finishing 13-1. Defending champion Caleb Rapkins--who is seeded sixth--finished unbeaten (9-0), but didn't qualify to be the top seed because he missed several matches due to injury.

Audrey Dyer of James Monroe is No. 1 for the girls after finishing district play unbeaten at 13-0.

--Tom Leiss