11.23.2014  |   | Subscribe  | Contact us

All News & Blogs

E-mail Alerts

SCHOOL NOTES STAFFORD SCHOOL NOTES
School News

Date published: 3/4/2012

STAFFORD SCHOOLS

Head Start

Students of the Week were Owen Watson, Chaniya Belen, Robert Wood II, Alaura Wieneke, Kelly Alfaro-Hernandez, Leilani Zacatenco, Konner Adams, Alvaro Avila-Castro, Gabriel Adusei-Poku, William Bunns IV, Jesse Agyeman, Kimberly Baker, Dominick Woods, Elizabeth Williamson and Asiaianna Brown.

Employees of the Month were Jazmin Washington, Sue Shafferman, Melissa Hughes, Araceli Calderon, Adrienne Bovan, Julie Beagle, Nicki Johnson and Shata Swanson.

Volunteers of the Month were Yury Contreras, Pamara Walton, Olga Ortiz-Corral, Dawn Cochran, Cheyenne Tutor, Tarra Chadwick, Amy Armstrong, Marcus Stewart, Brandon Eubank, Centria Haley and Aida Perez.

Children Recognized for Character Education, "respect," for the month of February were Nayelli Moreno, Emma Nicol, Melisa Molina, Diego Rico, Faizan Hussain, Alexander Gaitan, Xavier Padilla, Christian Martinez, Alaura Wieneke, Vicky Lamburt-Torrico, Edgar Moreno, Michael Beagle Jr., Brian Esquivel-Contreras, Henry Nie, Emily Woolfrey, Hannah Quansah, Prince Boateng, Gladys Hernandez-Sebastian, Dominic De La Torre and John Lopez.

--Alice Thompson

Kate Waller Barrett Elementary

The quarterly student awards are as follows:

Kindergarten

Megan Bush's class--D'Anthony Huff, Math; Cora Anderson, Student of the Month; Chase Doughton, Academic Achievement; Mya Singleton, Language Arts; Thurquan Fogle, Service

Jennifer Cunningham's class: Edwin Garnett, Social Studies; Barrett Eichelberger, Spelling; Evelyn Grizzelli, Reading; Annalise Luna, Academic; Keith Weinley, Math

Laura Dosser's class--achievement awards, Dylan Charnick, Keegan Kearl, Alicia Phillips, Ellie DeVito, Kayla Johnson and Travis Campbell

Jennifer Jones' class--Catherina Amos, Good Behavior; Riley Fletcher, Academic Achievement; Noel McFee Jr., Reading Achievement; Lilly Romans, Outstanding Achievement; Henry Smith, Language Arts

Melissa Maiwald's class--achievement awards, Kaleb Fowler, Adalia Antwi-Darkwa, Johnny Monahon, John Hendriksen, Cheyanne Calloway

Christine Reigleman's class--Ben Powell, Reading; Matthew Rudicille, Language Arts; Ethan Middleton, Math; Janiya NileBey, Reading; Julissa Canton, Golden Paw; Meghan Glencer, Academic Achievement.

First grade

Chantel Blackwell's class--Kaleigh Welch, Outstanding Achievement; Antonio Del Rosario, Language Arts; Madelin Membreno, Student of the Month; Nathan Kim, Math; Julia Dunn, Reading

Sara Chappell's class--Bethany Harper, Language Arts; Ian Mordan, Outstanding Achievement; Ty Zammitt, Math; Hayley Pelland, Student of the Month; Kayla Amin, Reading


1  2  3  4  5  Next Page