09.20.2014  |   | Subscribe  | Contact us

All News & Blogs

E-mail Alerts

SCHOOL NOTES STAFFORD SCHOOL NOTES page 4
School News

Date published: 3/4/2012

continued

-- Sally Moore

Grafton Village Elementary

The following students won the Grafton Village Elementary School Grizzly Award for the second quarter:

First grade--James Wasenko, Nyiera Campbell, Rebecca Varghese, T.J. Snellings, Joshua Goldsmith, Peyton Van Dyk, Sydney Lear, Marcelo Rodriguez, Lillian Gallahan, Javian Kelly

Second grade--Giancarlo Somoza, Sarah Bourne, Ziah Buffington, Kamren Reeves, Isabella McDermott, Michael Glanzmann, Jayden Palma, Reagan Schenck

Third grade--Eva Powell, Luc Ouellet, Catie Wasenko, Austin Lively-Riddle, Jasmine Amundson, Luke Osleger, Rebecca Fleetwood

Fourth grade--Adam Cordell, Emilie Huebner, Maggie Smith, Christopher Kopp, Sky Sundvall, Miles Perrine

Fifth grade--Sharia Hughes, Michael Catell, Rachel Weeks, Jake Bansal, Ryan Gary, Ashley Pellegrino, Allison Yablonski, Haydn Kamenicky, Ryan Wilson, Megan Morgan.

Susan Kesler's fifth-grade Focus students were visited by Doris Buffett, entrepreneurial philanthropist. The students presented their proposals to support various identified community needs, and listened to Ms. Buffett's stories of community service.

The following students received a Cub Award for the second quarter:

First grade--Preston Rampey, Eowyn Arendt, Aiden Connolly, Abigail Ryan, Nicole Allen, Sean Price, Robert Crane, Natasha Burton, Julia Richardson, Adam Burnett, Daniel Confair, Caleb Huggins, Kenny Nguyen, Tyler Weeks, Ryan Kelley, T.J. Carey, Alex Taylor, Isabella Thomas, Lane Viers

Second grade--Jake Grasso, Denis DePaz, Abdullah Ahmad, Casey Kerr, Andrew Lazzeroni, Morgan McDermott, Dylan Mott, Grant Cureton, Nicole Busby, Taevon Woolfrey, Mattie Furrow, Riley Jannson, Sam Simmons, Lauren Buckle, Justin Jenkins

Third grade--Aliyah Henderson, Halle Uchytil, Kelly Hawkins, Jordan Leith, Austin Poteet, Giovanni Parrish, Shelby Hall, Carole Ann Thompson, Drew Harding, Alissa Campbell, Kevin Kerr, Ethan Janney, Mackenzie Synan, Noah Culver, Samantha Shriver

Fourth grade--Emily Colyer, Hanna Tobey, Abigail Kuiper, Alexandra Torres, Takeria Gaskins, Chaliyah Greenfield, Nathan Wellman, Danny Rodgers, Laura Yohman, Joseph Chervenka, Jordan Dodson, Allison Cook, Daniel Fitzsimmons, Camden Sullivan, Sheldon Hall, Kaiya Thomas

Fifth grade--Izabella Betancourt, Lauren McKinney, Jared Beasley, Gabrielle Dutkovic, Jamie Van Doren, Colt Milam, Elena Craig, Ashlyn Fitzsimmons, Emily Schembs, Sean Sullivan, Sarah Killinger, Dalena Le, Megan Morgan.

--Kimberly Horn

Rockhill Elementary

The following students were winners in the February WordMaster Contest:

Fifth grade

First place--Sarah Reid

Second place--Alyanna Lee

Third place--Ashley Nghiem, Megan Pedigo, Vincent Rousseau.

Fourth grade

First place--Jillian Brence

Second place--Christopher Kushner

Third place--Caroline Watts

Third grade

First place--Emily McHugh


Previous Page  1  2  3  4  5  Next Page