07.25.2014  |   | Subscribe  | Contact us

All News & Blogs

E-mail Alerts

STAFFORD SCHOOLS
School News

Date published: 12/17/2012

Head Start

Students of the Week were James Gordon Jr., Kyree Hundley-Johnson, Aiden Dove, Ganay McElroy, Jakob Kruelle, Nevaeh Hastings, Richard Laboy, Giuliana Gardner, Leighanna McCauley, Jordy Jandres-Aveleyra, Tyesha Goal, Alyssa Kile, Rihanna Jaldin, Myonna Foye, and Tatjana Jones

--Alice Thompson

Garrisonville Elementary

The following students were the top runners in kindergarten through second grade for the Turkey Trot one mile run:

Kindergarten--Ali Hutchins, Leilani Zacatenco, Amanda Walker, Hannah Smoot, Brooke Klepic, Elyse Lohmeyer, Emily Rhame, Alexis Miller, Piper Whitney, Shaun Roseberry, Nathan Klepic, Jacinto Martinez, Graham Ward, Phil Leonhart, James Pavlichek, Jaden McGuire, Rowan Kuzma

First grade--Nathan Davis, Caden Robertson, Griffin Harrel, Aaron Russey, Dominick Shirk, Jackson LoFiego, Kyler Ingraham, Jonah Boyd, Cameron Biller, Eli Beltran, Ryleigh McLaurin, Anna Drake, Elyse Johns, Taylor Kimmell, Megan Shoemaker, Abby Whorton, Lauren Stump, Lauren Dockendorff, Brooke Gummerson, Rachel Staggers

Second grade--Kraven Del Monte, Joseph Staggers, Ryan Croce, Colin Kuzma, Sean Nordurft, Pooria Iravani, Gabe Wooten, Pearson Ward, Ean Drweiga, Rusty Croce, Bethany Pikkaart, Jordyn Sutton, Gabriella Barner, Emily Murgo, Chloe Holliday, Emily Arvesen, Zohal Ahmadi, Jayden Sutton, Reagan Singler, Gabby Gonzalez.

The following classes had the best lunch room behavior for the first nine weeks, and get to have a stuffed animal day: Meg Courtney, Cindy Patton and Sheri Burns' classes.

The following classes get a homework pass for their good behavior: Mary Hiles, Shelby Jones and Christine Onidi's classes.

The top music classes for the first nine weeks were Beth Davenport, Shelby Jones, Lisa Rhoden, Sheila Aikens, Lauren Jefferson, Sheri Burns and Diane Dodge's classes.

The top classes for "First in Math" are Whitney Bowler's first-grade class Diane Henion's second-grade class, Veronica Childs' third-grade class, Shelby Jones' fourth-grade class and Sara Guyton's fifth-grade class.

Alexis Edmonds was the player of the for the week of Nov. 12 for earning the most points.

The following students are fourth- and fifth-grade top runners for the mile:

Top fourth-grade girls--Megan Pikkaart, Becky Rhoden, Nia Berry, Karrington Owens, Hannah Shupe, Lara Nordurft, Katie Hasenecz, Abby Hasner, Emily Morales, Danielle Farris

Top fourth-grade boys--Michael Scalercio, Charles Cann, Khobe Oliver, Jacob Edmonds, Jack Baiamonte, Cole Singler, Giovanni Garibaldi, Colin Guilbault, Emerson Rodriguez


1  2  Next Page